👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق مننژيت

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق مننژيت

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 8 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏2

‏حمله به مركز فرماندهي‏ ‏مغز

‏از سيستم عصبي مركز‏ی‏ بدن، حساس ترين و حياتي ترين عضو بدن، سپرهاي حفاظتي زيادي‏ ‏مراقبت مي كنند. يك جمجمه و ستون فقرات استخواني و محكم، عضلات روي ستون فقرات، پوست روي آنها و ... در داخل خود اين حفاظ هاي استخواهي هم چند لايه مختلف وجود دارند كه مثل غلافي از سيستم عصبي مركز‏ی‏ (مغز و نخاع) در برابر آسيب ها و عفونت ها حفاظت مي كنند. اين لايه ها م‏ن‏نژ نام دارند، اما گاهي پيش مي آيد كه اين لايه ها خودشان دچار التهاب و عفونت مي شوند. مننژيت يا التهاب پرده هاي مغز و نخاع، بيماري التهابي و خطرناكي است كه مننژ را آلوده مي كند.

‏چه چيز به پرده مغز آسيب مي زند؟

‏مننژيت مي تواند در اثر عوامل مختلفي به وجود بيايد. هر چيزي كه بتواند سيستم ايمني را عليه مننژ تحريك كند و يا باعث التهاب سيستم ايمني داخل اين پرده ها بشود، التهابي ايجاد مي كند كه علائم مننژيت را به دنبال خواهد داشت. عفونت هاي ناشي از باكتري، عفونت هاي ويروسي آسيب ها، سرطان هايي خاص و بعضي از انواع داروها مي توانند اين غشاهاي محافظ را ملتهب كنند و باعث فشار و آسيب به مغز بشوند. اما آنچه كه ما بيشتر به عنوان مننژيت مي شناسيم ناشي از عامل باكتريال يا گاهي ويروسي است. باكتري هاي هموفيلوس آنفلونزا، نيسريا مننژيتديس و استرپتوكوك نومونيا شايع ترين باكتري هايي هستند كه باعث ايجاد اين بيماري مي شوند.

‏2

‏اين باكتري ها اغلب بدون هيچ مشكل و علامت خاصي در مخاط دهان و حلق افراد زندگي مي كنند، اما گاهي اوقات ممكن است پيش بيايد كه اين باكتري هاي به ظاهر بي‏‏ضرر از سد سيستم ايمني بدن بگذرند و وارد مايع مغزي نخاعي فرد شوند. در اين محيط كه محيط مناسبي ‏براي زندگي اين ‏باکتری ها به حساب می آید، باکتری ها با سرعت تکثیر می شوند و باعث ‏التهاب و تورم مننژ مي شوند. اين همان زماني است كه علائم عفونت مننژيت به وجود مي آيد. عفونت هاي ويروسي هم مشابه باكتري ها عمل مي كنند و با ورود به فضاي دور مغز و نخاع و تكثير باعث التهاب مي شوند اما التهاب آنها معمولاً خفيف تر است.

‏مننژيت چه علائمي دارد؟

‏حدود 90 درصد بيماران سردرد را ذكر مي كنند. تقريباً اولين علامتي كه به وجود مي آيد سردرد است كه به خاطر فشار به بافت مغز و تورم مننژ و افزايش مايع نخاعي به وجود مي آيد. به دنبال سردرد، سفتي گردن اتفاقي مي افتد.گرفتگي و احساس سفتي در عضلات گردن كه با معاينه خاصي مي توان كاملاً آن را مشخص كرد. (پزشك براي تشخيص اين علامت از بيماري مي خو‏ا‏هد دراز بكشد و سر بيمار را به طرف ‏

‏4

‏سينه اش خم مي كند. درد، مقاومت در خم كردن گردن و گاهي خم كردن زانو ها در واكنش به اين كار نشانه سفتي گردن است.)

‏به دنبال سردرد و سفتي گردن هم تب به وجود مي آيد تا سه گانه علائم تشخيص مننژيت تكميل شود. هر بيماري كه داراي اين علائم سه گانه باشد را بايد به سرعت به بيمارستان منتقل كرد و اقدامات در‏مان‏ي را برايش انجام داد. فتوفوبي يا ترس از نور، فنوفوبي يا ترس از صدا، تحريك پذيري، تغييرات سطح هوشياري، خواب آلودگي، تهوع، استفراغ، هذيان و گاه تشنج از علايم ديگر مننژيت هستند. در نوزدان كه نمي توان معاينات را به خوبي انجام داد و علائمشان هم با بزرگسالان متفاوت است، مننژيت را مي توان از ‏تب، كاهش فعاليت، تحريك پذيري، ته‏و‏ع‏، شير نخوردن و در نهايت تشنج، تشخيص داد. در نوزدان گاهي ملاج آنها به خاطر افزايش فشار مايع مغزي، تورم ايجاد مي شود كه مي تواند نشانه مننژيت باشد.

‏علائم بيماري مننژيت و به خصوص آن علائم سه گانه، طي چند ساعت و گاهي يك تا 2 روز به وجود مي آيند و در اين مواقع بايد بيمار را به سرعت به بيمارستان منتقل كرد چون زمان براي درمان اين بيماران بسيار حياتي است.

‏درمان مننژيت

‏مننژيت يك اوژانس پزشكي است. يعني با مشاهده كوچك ترين علائمي از آن بايد به بيمارستان مراجعه كرد و در شك به آن هم حتي بايد بيمار را بستري كرد. نوزدان و بچه ها بيشتر در معرض خطر اين بيماري هستند چون هم بيشتر مبتلا مي شوند و هم تشخيص علائم در آنها سخت تر است.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت مراحل مختلف عفونت جلوتر از زمان حركت كنيد پاورپوینت در مورد کربنات مدفون در مریخ تحقیق در مورد فرخي سيستاني پدافند غیر عامل